Ložiska válečková


Ložiska válečková - jednořadá

Válečky jsou vedeny vodícími přírubami na jednom z kroužků. Jsou rozebiratelná, čímž je usnadněna jejich montáž a demontáž. V provedení NU a N jsou axiálně volná ložiska, typ NJ zachycuje axiální zatížení v jednom směru, ložiska s označením NUP, popř. NJ s příložným kroužkem lze použít jako obousměrně axiální vodicí ložisko. Ložiska s plným počtem válečků vykazují zvláště vysokou únosnost při relativně malých prostorových nárocích - označení NCF nebo NJG.

 

Ložiska válečková - dvouřadá

Ložiska s plným počtem valivých těles a mazací drážkou s otvory na vnějším kroužku. Podle počtu vodicích přírub na vnějším kroužku se rozlišují typy NNCL (dovolují určité axiální posunutí hřídele), NNCF (přenášejí jednosměrné axiální zatížení) a NNC (přenášejí axiální zatížení v obou směrech).

 

Ložiska válečková - axiální

Ložiska vhodná pro přenos značných axiálních zatížení v jednom směru, kdy již nepostačuje únosnost ložisek kuličkových. Mohou též zachycovat rázy. Vyznačují se velkou tuhostí při malých prostorových nárocích. Jsou složeny z hřídelového kroužku, tělesového kroužku a klece s válečky, kterou je možné v některých aplikacích používat i samostatně.

 

Ložiska válečková - se zkříženými válečky

Mezi kroužky jsou střídavě uloženy válečky v oběžných drahách pod úhlem 45° vůči hřídeli. Ložiska umožňují přenos radiálních i obousměrných axiálních zatížení a rovněž klopné momenty.